/ / / Matthias Sammer: Καριέρα Γερμανικού ποδοσφαιριστή και προπονητή

Matthias Sammer: η σταδιοδρομία ενός Γερμανικού ποδοσφαιριστή και ενός προπονητή

Μάθιος Σαμμέρ - Γερμανός επαγγελματίαςπρώην ποδοσφαιριστής και προπονητής. Κατά την περίοδο 2000-2005, ασχολήθηκε με δραστηριότητες προγύμνασης. Την τελευταία φορά εργάστηκε ως σπορ διευθυντής του συλλόγου "Μπάγερν Μονάχου". Κατά τη διάρκεια της καριέρας του ο παίκτης ενήργησε ως υπερασπιστής και μέσος. Έπαιξε για ομάδες όπως το Dynamo Dresden, η Στουτγάρδη, η Internazionale και η Borussia Dortmund. Επίσης από το 1990 έως το 1997. ενήργησε ως μέλος της εθνικής ομάδας της Γερμανίας.

Μαθιά Σαμμέρ

Ο Sammer είναι ο τελευταίος συγγραφέας των γκολ που σκοράρουν για την ομάδα της GDR (12 Σεπτεμβρίου 1990, ένας φιλικός αγώνας εναντίον του Βελγίου (0-2), ο Sammer σημείωσε το 74ο και 89ο λεπτό).

Μάθιας Σαμμέρ: επιτεύγματα

Κατά τη διάρκεια της καριέρας του κέρδισε πολλούς τίτλουςστη σύνθεση διαφορετικών ομάδων. Μιλώντας για το "Dinamo Dresden", έγινε νικητής δύο φορές στη Λαϊκή Δημοκρατία της Γερμανίας (το 1989 και το 1990) και ο νικητής του κυπέλλου GDR (1990).

Τα χρόνια που πέρασαν στην "Στουτγάρδη", σηματοδοτήθηκαν από την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα της Γερμανίας σε μια περίοδο 1991/92.

Παίζοντας για την Μπορούσια Ντόρτμουντ, έγινε διπλός πρωταθλητής της γερμανικής Bundesliga (1995 και 1996), νικητής της UEFA Champions League (εποχή 1996/97) και ιδιοκτήτης του 1997 Intercontinental Cup.

Φωτογραφία του Matthias Sammer

Ως μέλος της εθνικής ομάδας του στη Γερμανίαέγινε ο πρωταθλητής της Ευρώπης το 1996 και ο αντιπρόεδρος το 1992. Στην ομάδα νεολαίας ηλικίας κάτω των 18 ετών έγινε επίσης ιδιοκτήτης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κύπελλο (1986).

Matthias Sammer: προσωπικά επιτεύγματα ως ποδοσφαιριστής και προπονητής

Μεταξύ 1993 και 1998 έπαιξε στο"Μπορούσια Ντόρτμουντ." Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, ο παίκτης έπαιξε σε 115 αγώνες και σημείωσε 21 γκολ κατά του στόχου του αντιπάλου. Σταδιοδρομία για το "bumblebee", σημαντική από πολλά προσωπικά βραβεία: διπλός μεταφορέας του τίτλου "Ποδοσφαιριστής της χρονιάς στη Γερμανία" (1995 και 1996) και "ποδοσφαιριστής της χρονιάς στην Ευρώπη" (1996). Εκτός από τα παραπάνω, ο Matthias Zammer βρίσκεται στη λίστα των καλύτερων παικτών του 20ου αιώνα, σύμφωνα με την γυαλιστερή έκδοση του "Παγκοσμίου Ποδόσφαιρου".

Τα επιτεύγματα ως προπονητή είναι επίσης σημαντικάμε "μαύρο και κίτρινο". Μαζί με την Μπορούσια Ντόρτμουντ έγινε το γερμανικό πρωταθλητής και φιναλίστ του κυπέλλου UEFA το 2002 και φιναλίστ του γερμανικού κυπέλλου πρωταθλήματος το 2003.

Βιογραφία

Matthias Sammer (φωτογραφία: παρακάτω) γεννήθηκε στις 5 Σεπτεμβρίου 1967 στη Δρέσδη, Γερμανία (τώρα Γερμανία). Η ποδοσφαιρική του καριέρα ξεκίνησε στην ηλικία των εννέα ετών στην ομάδα "Dynamo Dresden" το 1976. Στην πρώτη και την κύρια ομάδα έκανε το ντεμπούτο του στην περίοδο 1985/86, όταν ο προπονητής της ομάδας ήταν ο πατέρας του Klaus Zammer. Στην πρώτη του σεζόν έπαιξε στη θέση του επιθετικού και σημείωσε οκτώ γκολ. Γενικά, έπαιξε στο Dynamo Dresden από το 1985 έως το 1990. - πέρασε 102 αγώνες και σκόραρε 39 γκολ.

Παραστάσεις για τη "Στουτγάρδη"

Το καλοκαίρι του 1990, εντάχθηκε ο Matthias Sammer"Στουτγάρδη" από τη Bundesliga. Στην πρώτη του φάση κατάφερε να εκδώσει 11 στόχους στο λογαριασμό του. Στη δεύτερη σεζόν, σημειώνοντας 9 γκολ, βοηθώντας έτσι την ομάδα να πάρει την πρώτη θέση στο γερμανικό πρωτάθλημα. Συνολικά, για δύο εποχές στο "Avtozavodtsev" πραγματοποίησε 60 αγώνες και σημείωσε 20 γκολ.

Η αποτυχημένη περίοδος στο "Internationale" (Μιλάνο)

Περίοδος 1992/93 που πραγματοποιήθηκε στην ιταλική "Serie A" τοσύνθεση της "Internationale". Εδώ πήγε στο γήπεδο μόνο έντεκα φορές και κατάφερε να σκοράρει τέσσερα γκολ. Σε γενικές γραμμές, το γερμανικό δείγμα midfielder στη λέσχη για αρκετούς μήνες, μετά την οποία έφυγε, λόγω του ότι δεν μπορούσε να προσαρμοστεί στο ιταλικό ποδόσφαιρο.

Σταδιοδρομία για το "Borussia Dortmund"

Στην εποχή της μεταφοράς χειμώνα 1992-1993 Matthias Sammer υπέγραψε συμβόλαιο με την Ντόρτμουντ, «Μπορούσια». Στο δεύτερο μέρος της σεζόν κατάφερε να παίξει σε 17 αγώνες και να γιορτάσουμε τα δέκα γκολ.

Την επόμενη σεζόν, ο Sammer μεταφέρθηκε στοπροπονητής του "bumblebee" Ottmar Hitzfeld του μεσαίου τμήματος άμυνας. Η απόφαση αυτή αποδείχθηκε αρκετά επιτυχημένη, καθώς η άμυνα του "μαύρου και κίτρινου" άρχισε να παίζει καλύτερα. Χάρη στην ίδια μεταρρύθμιση, η Μπορούσια έγινε πρωταθλητής Γερμανίας στις περιόδους 1994/95 και 1995/96 και ο κάτοχος του πρωταθλήματος UEFA Champions League 1996/1997 (νίκη επί της Juventus 3-1 τελικό).

Ο Matthias Sammer πέτυχε

Ολοκλήρωση της σταδιοδρομίας

Μετά τη νίκη της καριέρας του Champions League MatthiasΟ Sammer διακόπηκε από σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο, γεγονός που ήταν ο λόγος για την πρόωρη ολοκλήρωση της καριέρας του. Ο Γερμανός αμυντικός έπαιξε σε τρεις επίσημους αγώνες για τα "bumblebees" πριν φύγει για μια σύνταξη ποδοσφαίρου το 1998.

Προσωπικά επιτεύγματα του Matthias Sammer

Δραστηριότητες καθοδήγησης

Το 2000 άρχισε να εργάζεται ως βοηθός του αρχηγούπροπονητής στη Μπορούσια Ντόρτμουντ. Τον Ιούλιο του ίδιου έτους, διορίστηκε επικεφαλής προπονητής των "bumblebees". Από το 2000 έως το 2004 κατόρθωσε να φέρει τον όμιλο στην πρώτη γραμμή των βαθμολογιών και να παραδώσει το πρωτάθλημα στη γερμανική περίοδο Bundesliga 2001/2002. Εδώ, ο Sammer έφερε την ομάδα του στον τελικό του Κυπέλλου UEFA-2002, όπου ο Borussia 09 e. Ο Β. Ντόρτμουντ έχασε από τον Φαγιόνορντ 3: 2. Κατά την περίοδο 2004-2005, εργάστηκε ως προπονητής στην "Στουτγάρδη".